SDGs poster 12030 yılına kadar dünya nüfusunun kaliteli yaşama erişmesi için belirlenen 17 Birleşmiş Milletler Kalkınma Amacını gerçekleştirmek için, Danimarkalı Gelişmekte olan Ülkeler Kalkınma Fonu IFU'nun yönetimini üstlendiği Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Destek Fonu (SDG Fund) gelişmekte olan ülkelerde ticari yatırımları desteklemeye devam ediyor. IFU ve altı emeklilik fonunun oluşturduğu toplam 11 yıl devam edecek SDG Fonu, BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının uygulanmasını kolaylaştırmayı amaçlayan; sürdürülebilir enerji, sağlık, gıda üretimi, su yatırımları, alt yapı yatırımları gibi alanlarda özel sektörü desteklemeyi amaçlıyor. 

 

IFU, BM Kalkınma Amaçlarını hayata geçirecek projelerde, azınlık hissedar alacak şekilde, öz sermaye yatırımları yapıyor. Yatırım yapılabilecek ülkeler listesinde Türkiye'nin de bulunduğu fon, projelerde Danimarkalı ürünlerin ya da yatırımcıların bulunması şartını arıyor.

4 milyon ile 40 milyon Dolar arası yatırımlarda bulunan Fonun yapacağı projelerin toplam büyüklüğünün 4,5 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Örnek projelere bakmak için:

https://www.ifu.dk/en/news/danish-sdg-investment-fund-supports-health-care-build-up-in-africa/

https://www.ifu.dk/en/news/new-investment-will-contribute-to-800-megawatt-green-energy/

https://www.ifu.dk/en/news/increasing-university-education-in-africa-2/

Fonla ilgili detaylı bilgi için burayı tıklayınız.