Hybrid system 2400W windturbines 4000W solar modules island Zirje CroatiaDanimarka'da rüzgâr ve güneş gibi temiz enerji kaynakları birbirini desteklemek, istikrarlı ve uygun fiyatlı bir enerji teminini sağlamak için bir arada kullanılmaktadır. 

 

Danimarkalı şirketler hibrit teknolojisine dayalı rüzgâr, güneş ve akü tesisleri inşa etmektedir. Tavuk çöpünden şeker kamışına kadar birçok atıktan elde edilen biyoenerjiyle birlikte, bu kaynaklar ülkenin enerji ihtiyacını yüzde 99,7 oranında sağlamak için kullanılmaktadır. Yeni bir projede ise dalga enerjisi ve deniz üstü rüzgâr enerjisinin birlikte kullanılması planlanmaktadır. Haberin devamını daha ayrıntılı görebilmek için StateofGreen.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye'de hibrit santraller

Türkiye'de ise mevcut ve yeni kurulacak lisanslı elektrik üretim santralleriyle birden fazla kaynaktan elektrik üretilmesi planlanmaktadır. Kömür, doğalgaz ve jeotermal santrallerine ek olarak güneş enerjisi sistemleri (GES) kurularak hibrit tedarik desteklenmektedir.

Bu konuda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik santral sahalarına ilişkin yeni yöntemi belirlemiştir. Bu konuda EPDK tarafından hazırlanan Elektrik Piyasasında Önlisans veya Lisanslara Konu Üretim Tesislerinin Santral Sahalarının Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar geçtiğimiz ay yürürlüğe girmiştir.

Düzenleme, birden fazla kaynakla elektrik üretimi yapılacak hibrit elektrik üretim tesislerinin önünü açmaktadır. Yeni düzenleme, nükleer santraller hariç, tüm elektrik üretim santrallerine, ikinci bir kaynağa dayalı elektrik üretimi de yapma imkânı vermektedir. Diğer kaynaklardan elektrik üreten şirketler aynı santral sahası içinde kendi güneş enerjisi santrallerini de kurabilecektir.

Yeni düzenleme ile kömür ve doğalgaz gibi konvansiyonel enerji kaynaklarına dayalı elektrik santrallerinin sahalarında da güneş, rüzgâr ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmek mümkün hale gelmiştir. Böylece fosil yakıtla enerji üreten santraller, yenilenebilir kaynaklarla iç içe elektrik üretimi için değerlendirilmiş olacaktır.

Enerji otoriteleri, yeni düzenlemenin yatırım ve istihdama katkı sunacağını belirtmektedir. Santrallerin bulunduğu sahalarda yapılacak ilave yenilenebilir enerji tesisleri elektrik üretim yatırımlarına ivme kazandıracaktır. Bu şekilde hem elektrik üretim kapasitelerinin artması hem de sektöre yeni istihdam sağlanması planlanmaktadır Haberin devamını daha ayrıntılı görebilmek için enerjigünlüğü.com'u ziyaret edebilirsiniz.