Odense Facebook data center2017 yılında DHF ve Facebook'un yaklaşık 7.000 haneyi ısıtacak proje kapsamında yaptığı anlaşma sonucu Danimarka'nın en büyük ve dünyanın en gelişmiş ısı pompası sistemlerinden biri, 2020 ilkbaharında faaliyete geçti. Veri merkezinden çıkan 45 MW ısıya ek olarak rüzgardan enerji kullanımı sayesinde gelecekte yaklaşık 10.000 hane ısıtılacaktır. Nihai projenin toplam yatırımı 30 milyon € olacaktır. Facebook veri merkezinin bitişiğinde kurulan ve yeni bir bölgesel ısıtma şirketi olan Fjernvarme Fyn, 2022 yılında şehrin ısıtılmasında kömürün aşamalı olarak kaldırılmasını planlamaktadır.

 

Bugün, kömür DHF tarafından 100.000 hane için ısı üretiminin yüzde 30-40'ını temsil ediyor. Jan Strømvig, "Facebook ile işbirliği DNA'mıza çok iyi uyuyor" diyor.

 

 

DHF, kömürü 2025 yılına kadar ortadan kaldırmak için iddialı bir plan belirledi. Ancak zaman çizelgesini 2022'ye kaydırarak yılda yaklaşık 400.000 ton CO2 tasarrufu sağlayacak. Atık su, elektrikli kazanlar, biyo kazanlar, büyük enerji depoları ve doğal gazdan ısı kullanan Tietgen Isı Merkezi ve diğer ısı pompası sistemleri, 2022'de kömürün yerini alacak çözümlerdir. Büyük ısı pompaları Facebook veri merkezi sunucularından oluşan fazla ısıyı bölgesel ısıtma ağına aktarmak için rüzgar enerjisinden faydalanmaktadır. Facebook enerji danışmanı Lauren Edelman "Bu yüzden Facebook, Danimarka'daki veri merkezi ve ısı pompalarını çalıştırmak için Norveç'te rüzgâr türbinlerine ve yeşil enerjiye yatırım yapıyor" diyor.

Bölgesel Isıtma Funen (Fjernvarme Fyn) hakkında daha detaylı bilgi almak için web adresini ziyaret edebilirsiniz: https://www.fjernvarmefyn.dk 

 

Solar Termal Dünya Çapında Yükselişte

2019 yılında küresel olarak faaliyet gösteren güneş enerjili ısıtma ve soğutma (SHC) sistemleri toplamda 479 GWth (684 milyon metrekare) oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı Güneşle Isıtma ve Soğutma Teknoloji İşbirliği Programı (IEA SHC) tarafından hazırlanan rapora göre, güneş termal sistemleri bölgesel ısıtma ve endüstriyel süreçlerde istikrarlı bir şekilde büyüyerek, 2019 yılında 479 GWth (684 milyon metrekare) oldu. Böylece bu sistemler 41.9 milyon ton eşdeğer petrol tasarrufu sağladı ve 135.1 milyon ton CO2 emisyonunu önlendi.

IEA SHC Programı Başkanı Daniel Mugnier yaptığı açıklamada, "Güneş enerjisinin zorlu zamanlardan geçtiği doğrudur, ancak bunun esas nedeni Çin pazarındaki düşüşlerden kaynaklanıyor. Ancak buna rağmen, solar termal iki ana sektörde, bölgesel ısıtma ve endüstriyel süreçlerde, istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Ayrıca, güneş ısıtma ve soğutma teknolojilerinin iklim koruma üzerinde her zaman olumlu bir etkisi olacaktır" ifadelerini kullandı.

Çin, ABD, Almanya ve Avustralya gibi büyük pazarlarda daralan satış hacmi ile yeni kurulum pazarı bir kez daha ülkelere göre değişti. Çin'de yeni kollektör kurulumlarındaki düşüşün etkisiyle, dünya pazarı 2019'da 2018'e göre yaklaşık yüzde 6 küçüldü. Diğer taraftan, Danimarka yüzde 170 büyüme oranını bildirdi ve onu Kıbrıs, Güney Afrika, Yunanistan, Tunus, Brezilya ve Hindistan takip etti.

Enerji Günlüğü'nde yayınlanan haberin devamını okumak için bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://www.enerjigunlugu.net/solar-termal-dunya-capinda-yukseliste-37818h.htm