1909 ARC Aerial by Amager BakkeŞehirlerde, denizcilik, tarım ve sanayi üretiminde temiz hava küresel bir sağlık meselesidir. State of Green'in yeni teknik raporu, ortam hava kirliliğini azaltmak için farklı sektörlerde uygulanabilen Danimarka temiz hava çözümlerinin en iyi uygulama örneklerinden bazılarını vurgulamaktadır.

Ortam hava kirliliği, her yıl milyonlarca erken ölüme neden olan küresel bir sağlık sorunudur ve toplumlar için çok yüksek bir maliyete neden olur. Teknolojik yenilik, hava kirliliği ile mücadelede ve aynı zamanda ekonomik büyümeyi sürdürmede kilit önemdedir. Burada endüstriler, hava kirliliğini azaltabilecek yeni verimli çözümler geliştirme doğrultusunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Vergiler, düzenlemeler ve diğer girişimler yoluyla teşvik edilmesi gereken yeşil çözümler, temiz havanın sağlanmasında itici güç olarak karşılanmaktadır.

Danimarka uzun yıllardır denizcilik, endüstriyel üretim, tarım, ulaşım, ısıtma ve elektrik üretimi dahil olmak üzere önemli bir hava kirliliği kaynağı olan sektörlere temiz hava teknolojileri ve çözümleri geliştirmeye odaklanmıştır. Katı çevre mevzuatı ve hava kalitesini yakından takip eden sistemler gibi girişimler, Danimarka'nın kentsel ve kırsal alanlarında ortam hava kirliliğini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oldu.

State of Green tarafından hazırlanan rapor, Danimarka'nın 50 yıllık ortam hava kirliliği ile mücadele deneyiminden öğrenilen derslere dayanmaktadır. Raporun sektörler arasında temiz hava çözümlerini uygulamanın faydalarından yararlanmak için ilham kaynağı olması hedeflenmektedir.

Raporun tamamını okumak için: https://bit.ly/2FneI2X