WastewaterState of Green Eylül ayı raporunda; dünyanın dört bir yanından toplanan verilere yer vererek, atık suların çevresel bozulmaya yol açtığını ve atık su arıtma konusunda Danimarkalı paydaşlardan öğrenilen dersleri sunarak, ilham verici çözüm önerileri sunmuştur. Rapora göre küresel ölçekte atık suların yarısından azı toplanmakta ve bunun %20'sinden azı arıtılmaktadır. Bu, dünyadaki birçok yeryüzü suyunda ciddi çevresel bozulmaya yol açmıştır.

Artan su kıtlığı ve nüfus artışı, atık suyun arıtılmasının ve değerinin anlaşılmasının önemini vurgulamaktadır. Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 6, 2030 yılına kadar su kaynaklarımıza boşaltılan arıtılmamış atık su oranını yarıya indirmeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe ulaşmada, yeni tasarım ve mevcut olanların iyileştirilmesinde enerji verimliliği ve enerji geri kazanımına odaklanmak önemlidir.

 

Bugün dünyadaki atık suların yüzde 20'den azı arıtılmaktadır. Danimarka'da bu rakam yüzde 97'dir. Danimarka'daki ekonomik teşvikler, atık su arıtma tesislerini (WWTP) atık suyu yasal olarak gerekli olandan daha yüksek kalitede arıtmaya yönelik desteklemektedir.

İlham verici bir örnek

Danimarka'nın en büyük ikinci şehrinde, su idaresi Aarhus Vand, son yıllarda enerji tasarrufu ve enerji üretimine büyük önem verdi. Aarhus Vand'ın Marselisborg Atık Su Arıtma Tesisi, 2015-2019 yılları arasında santralin tükettiği miktardan ortalama yüzde 30 daha fazla elektrik üretti. Aynı zamanda, arıtma tesisi tükettiğinden yüzde 75 daha fazla ısı üretti ve toplam net enerji üretimi yüzde 150 oldu.

Haberle ilgili daha ayrıntılı bilgiye , https://stateofgreen.com/en/partners/state-of-green/news/state-of-green-white-paper-unlocking-the-potential-of-wastewater/ sayfasından ulaşabilirsiniz.