decombladesOn proje partnerinden oluşan bir konsorsiyum, rüzgâr türbini kanatlarının geri dönüşümü için sürdürülebilir tekniklerin ticarileştirilmesi için temel oluşturmayı amaçlayan üç yıllık 'DecomBlades' projesi için fon aldı.

 

On Danimarkalı proje ortağına, araştırma ve geliştirme projesi 'DecomBlades'e ortak finansman sağlamak üzere Danimarka'nın "Büyük Çözümler" programından finansman verildi. Amaç; rüzgâr türbini kanatlarının geri dönüşümünün sürdürülebilir şekilde ticarileştirilmesi için temel oluşturmayı amaçlayan proje çözümlerini üretmek. Proje ortaklarının merkezleri Danimarka'da olup, çoğu dünyanın her yerinde faaliyet göstermekte olan küresel ölçekli çözümler uygulama kapasitesine sahip olan firmalardır.

 

 

DecomBlades'in arkasındaki sektörler arası konsorsiyum Ørsted, LM Wind Power- bir GE Yenilenebilir Enerji şirketi, Vestas Wind Systems, Siemens Gamesa Renewable Energy, FLSmidth, MAKEEN Power, HJHansen Recycling, Energy Cluster Denmark (ECD), University of Southern Denmark'dan (SDU) ve Danimarka Teknik Üniversitesi (DTU). Bu ortaklar birlikte, ürün tedarikinden işlemeye ve uygulamaya kadar geri dönüşüm endüstrisi kurmak için gereken değer zincirini temsil ediyor.

Haber ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://innovationsfonden.dk/da/nyheder-presse-og-job/decomblades-consortium-awarded-funding-large-cross-sector-wind-turbine-blade  sayfasından ulaşabilirsiniz.