klimapartnerskaber regeringen e1573660702536Kasım 2019'da Danimarka hükümeti kamu ve özel sektörden paydaşlar tarafından kurulan farklı sektörlerdeki 13 iklim ortaklığı ilk çalışmalarını tamamladı. Özel sektörden Danimarkalı global şirketlerin başkanlığında kurulan iklim ortaklıkları karbon emisyonlarında başı çeken tüm alanları temsil etmektedir.

Başbakanlıktan yapılan basın açıklamasına göre, Danimarka iş dünyası yeşil dönüşümde merkezi bir role sahiptir ve iklim ortaklıkları ile hükümet, iklim sorunlarına çözüm sunmak acısından nasıl katkıda bulunulacağı konusunda iş dünyasıyla yakın bir iş birliğinde bulunmak istemektedir.

Başbakan Mette Frederiksen basın açıklamasında şöyle konuştu:

"Danimarka'nın kolektif toplum kültürü iklim sorununu birlikte çözmek için çok güçlüdür. Toplumumuzun her parçası, hükümetin iddialı iklim hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmalıdır. Farklı ilgi alanlarına sahip insanlarımızın isterlerse ve bir araya gelirlerse ortak çözümler bulabileceklerini biliyorum. Bu, şirketlerin ve kuruluşların her gün sergilediği bir toplumsal ruhtur. Parçası oldukları topluluğun sorumluluğunu üstlenirler. Her biri masanın başında güçlü, yetkin iş liderleri ile sunduğumuz 13 iklim ortaklığından gurur duyuyorum. Birlikte dünyaya Danimarka'nın hem yeşil hem rekabetçi hem de dayanışma içinde olduğunu gösterebiliriz."

2021'in başlangıcında Green Business Forum'da bir araya gelen iklim partnerliklerindeki lider kuruluşlar, sektör spesifik olarak yapılan araştırmaların ilk bulgularını karar alıcı kurumlar ile paylaştı. Özel sektör ve hükümet nezdinde atılması gereken adımlar ve aksiyon planlarının hayata geçirilmesi için yürütme kurulu şeklinde çalışması öngörülen Green Business Forum'un yıl içerisinde düzenli olarak çalışmalarını sürdürmesi bekleniyor.