mette frederiksen 1232456549Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ve İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanı Dan Jorgensen, Foreign Policy dergisi için "Danimarka'nın Yeşil Gelecek Planı" başlıklı bir makale yazdı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen ABD İklim Liderleri Zirvesi'ne katılan Danimarka hükümeti, bu Kasım ayında Glasgow'da yapılacak 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesinde, iklim değişikliğine karşı küresel mücadeleye ivme kazandırmayı hedefliyor. Danimarka günümüzün en büyük zorluklarından birinin üstesinden gelmek için üzerine düşeni yapmaya kararlıdır. Danimarka küçük bir ülke olmasına rağmen, yeşil olan her şeyde lider olmayı hedeflemektedir.

Bugün, Danimarka'nın elektrik şebekesinin yüzde 50'den fazlası rüzgâr ve güneş enerjisiyle çalışıyor. 2027'ye kadar yenilenebilir enerjilerin Danimarka'nın elektrik ihtiyacının yüzde 100'ünü karşılaması bekleniyor. Ayrıca Danimarka, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarında yüzde 70'lik bir azalma sağlamayı ve 2050'ye kadar iklim nötrlüğüne- yani net sıfır sera gazı emisyonuna – ulaşmayı hedeflemektedir.

Yeşil dönüşümde 50 yıllık güçlü bir temele sahip olan Danimarka, 1973 petrol krizinden bu yana, araştırma ve inovasyona dayalı küresel temiz enerji dönüşümünde sorumluluk üstlenerek birçok ilki başarmıştır.

Makalenin devamını okumak için: https://foreignpolicy.com/2021/04/22/denmark-united-states-biden-climate-change-leaders-summit-green-renewable-energy/?fbclid=IwAR2nVlgYI_RbQPVxAjBbeFV1hc3BY8f5KdjI4KbzZ0wuZcXd8iUOvXtjBGA