new economy thinkstock 1IMD'nin hazırladığı Dünya Rekabetçilik Endeksi 2021 sonuçları açıklandı. Geleceğin iş dünyasına hazırlıkta ve iş verimliliğinde dünya birincisi olan Danimarka, yetenek rezervinde dünya ikincisi ve altyapıda üçüncü ülke olarak açıklandı. Danimarka, toplamda 2021 Dünya Rekabetçilik Endeksinde dünya üçüncüsü olarak yer aldı.

Avrupa ekonomilerinin küresel sağlık krizini diğer bölgelerden daha iyi atlattığını gösteren Dünya Rekabetçilik Endeksinde İsviçre dünya birincisi olarak yer alırken, İsveç (geçen yıl altıncı sıradan yükselerek) ikinci ve Danimarka üçüncü sırada (2020'de ikinci) yer aldı.

IMD Dünya Rekabetçilik Endeksi, dünya genelinde 64 ekonomiyi sıralayarak bir ülkenin ekonomik refahını, büyük veri ve iş dünyasında yapılan analitik anket yanıtlarıyla ölçerek ülke ekonomilerini değerlendirmektedir. Bu yılki sıralama, pandeminin dünya genelindeki ekonomik etkisini ortaya koymaktadır. Rapor, inovasyona yatırım, dijitalleşme, refahın eşit dağılımı ve sosyal uyumla sonuçlanan liderlik gibi niteliklerin, ekonomilerin krizi daha iyi atlatmasına yardımcı olarak, rekabet edebilirlikte daha üst sıralarda yer almalarını sağladığını tespit etmektedir.

 

Haberin devamını https://www.imd.org/news/updates/2021-world-competitiveness-ranking/?utm_campaign=unspecified&utm_content=unspecified&utm_medium=email&utm_source=apsis-anp-3  websitesinden okuyabilirsiniz.