thumbs m c 5d8cc69bdd2f64efa2b23009a5779aceSağlıklı beslenmenin yanı sıra aynı zamanda minimum gıda israfı ile gıda bilincini artırmayı amaçlayan Danimarka Başkonsolosluğu, sürdürülebilir bir çevre vizyonuyla faaliyet gösteren CarrefourSA ile Maltepe Park Hiper’deki Lezzet Arası restoranında bir araya geldi.

Danimarka Başkonsolosu Thierry Hoppe ve CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Türk Mutfağı Araştırmacısı, Yazar ve Şef Vedat Başaran ile Danimarka Mutfağı Milli Takım Şefleri Tommy Jespersen ve Jesper Hedegaard, gıda israfına dikkat çekmek amacıyla Türk ve İskandinav mutfaklarından seçme lezzetleri “Sıfır Atık” hedefiyle pişirdiler.

 

 

 

Etkinliği yeniden izlemek için bağlantı adresi aşağıdadır.

 

 

Thierry Hoppe: “Küresel karbon salınımının 10’da biri israf edilen yiyeceklerden geliyor”

Danimarka Başkonsolosu Thierry Hoppe, yaptığı değerlendirmede; “Çoğu insan küresel gıda israfının boyutunun farkında değil. Ne de sonuçlarının... Dünya üzerinde üretilen tüm gıdaların üçte biri israf ediliyor. Bu miktar, açlıkla ve yetersiz beslenmeyle mücadele eden 800 milyondan fazla insanı beslemek için fazlasıyla yeterli. Küresel karbon salınımının 10’da biri israf edilen yiyeceklerden geliyor. Örnek vermek gerekirse,, Danimarka'da satılan tüm gıdanın yüzde 20'sinin israf edildiğini tahmin ediyoruz. Bu, beş alışveriş sepetinden birinin doğrudan çöpe gitmesi anlamına geliyor. Gıda kaybı ve israfına çok daha fazla odaklanılmalı. İyi haber şu ki, bunu önlemek için yeni ve farklı şekillerde yemek pişirmek bir ilham kaynağı olabilir. Yiyecek satın alma ve kullanma şeklimize tamamen yeni bir yaklaşıma ihtiyacımız var” dedi.

 

Kutay Kartallıoğlu: “Doğru çevre vizyonu, iş yapış yöntemi olmalı. Çünkü yaşayacak başka bir gezegenimiz yok”

Gıda israfına ilişkin bir değerlendirme yapan CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, şunları dile getirdi: “Günümüzde ormanlardan tarım alanlarına, tatlı su kaynaklarından kıyılara kadar değerli kaynaklarımız, endişe verici boyutta tahribata maruz kalıyor. Sürdürülebilir bir gelecek için tarım arazilerinden deniz ve tatlı su kaynaklarına, iklim koşullarından yerleşim birimlerine kadar birçok alanda iyileştirmeler yapılmalı düşüncesiyle uzun yıllardır sürdürülebilir tarım, hayvancılık ve balıkçılık projelerine yatırım yapıyoruz. Her adımda doğru bir yaşam ve çevre için çalışıyoruz. Toplam 70 marketimize sıfır atık belgesi aldık, taze sebze – meyve reyonlarımızda doğa dostu tabaklar kullanarak 7,6 ton plastiğin atık olmasını engelledik, karton koli yerine tekrar kullanılabilir kasalar kullanmaya başladık, yaklaşık 14 ton atık yağın biodizele dönüştürülmesini sağladık, müşterilerimize kasap, balık, pasta, ekmek, şarküteri, bakliyat ve kuruyemiş reyonlarında kendi kaplarıyla alışveriş imkânı sunmaya başladık. Atık gıda konusunda Temel İhtiyaç Derneği iş birliğimiz çerçevesinde kurucusu olduğumuz Destek Market’e 550 ton ürün tedarik ederek 22 bin ihtiyaç sahibi kişiye ulaştık. Tüm bu çalışmalarla geçen sene 1046 ton sera gazı salımını, 534 ton atık oluşumunu ve 19 bin metreküp su tüketimini engellemiş olduk.”

Türk Mutfağı Araştırmacısı, Yazar ve Şef Vedat Başaran ile Danimarka Mutfağı Milli Takım Şefleri Tommy Jespersen ve Jesper Hedegaard, gıda israfına dikkat çekmek amacıyla Lezzet Arası’nda Türk ve İskandinav mutfaklarından balık ve tatlıdan oluşan bir menü hazırladılar.