demir yolu depophotos 1481030Danimarka İhracat Kredi Kuruluşu EKF, Türkiye'deki BBYO demiryolu projesi için 2021 yılında 576 milyon Euro değerinde ihracat kredisi sağladı. EKF Ticaret Direktörü Thomas Hovard, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda düzenlenen törenle EKF tarihindeki en büyük ihracat kredisini içeren bir anlaşmaya imza attı.

BBYO Demiryolu Projesi, Türkiye'nin kuzeybatı kesiminde 200 km'lik bir elektrikli yüksek hızlı tren hattından oluşmaktadır. İmza töreninde konuşan Thomas Hovard, "Türkiye'de sürdürülebilir bir demiryolu projesi için yeşil kredi sağlayıp Danimarka'da iş dünyasının güvence altına alınmasına yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Projede EKF'ye ek olarak yüksek itibara sahip olan Standard Chartered Bank'da dâhil olmak üzere birçok yabancı banka yer almaktadır.

Demiryolu projesi Bursa üzerinden Bandırma'dan ve Türkiye'nin kuzeybatı kesiminde Yenişehir'den Osmaneli'ye kadar olan mesafeyi kapsamaktadır. Projenin ana yüklenicisi, EKF'nin yeni iş ortağı olan Türk şirketi Kalyon Holding'dir.

İşbirliği hakkında konuşan Thomas Hovard, "Türk müteahhitleri sürdürülebilirlik taleplerimizi çok ciddiye alıyor ve çok profesyoneller" dedi.

2021 yılında gerçekleşen bu yatırım anlaşması ardından, 2022'de de EKF'nin Türk firmaların yürüttüğü EPC projelerine ilgisi devam etmektedir. 

Kredi anlaşması hakkındaki haberin devamına erişmek için: https://www.ekf.dk/en/about-ekf/ekf-s-organisation/news/2021/largest-export-loan-in-ekf-ever 

24 Haziran'da EPC Toplantısı Yapıldı 

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Danimarka İhracat Kredi Kuruluşu (EKF) işbirliğinde, "EPC Projelerinin Finansmanı ve Sürdürülebilir Çözümlerle Geliştirilmesi" konulu Toplantı 24 Haziran 2022 Cuma günü TMB Binası'nda düzenlendi.

EKF Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde mal ve hizmet ihracatına finansman sağladığı gibi, sigorta/garanti desteği de vermektedir. Bu kapsamda EKF, 2021 yılında Türkiye'de 1,5 milyar ABD Doları tutarındaki kara ve demiryolu projelerini, Afrika'da ise yaklaşık 3,5 milyar ABD Doları tutarındaki enerji, demiryolu, sağlık, otel ve kongre merkezi projelerini desteklemiştir. Türk Eximbank ile EKF arasında 24 Temmuz 2020 tarihinde imzalanmış bir reasürans anlaşması bulunmaktadır.

EKF'in sağladığı kolaylık ve avantajlar ile destekleri hakkında bilgilendirilmeleri amacıyla gerçekleştirilen toplantıda açılış konuşmalarını TMB Başkanı Erdal Eren ve Danimarka'nın İstanbul Başkonsolosu Thierry Hoppe tarafından yapıldı. Toplantı'da, EKF Başkan Vekili Marek Lyngbye Zandberg tarafından kuruluşlarının Türk müteahhitlik firmaları ile çalışma isteği çerçevesinde üçüncü ülkelerde hayata geçirilecek projelere yönelik finansman imkanlarına ilişkin detaylı bilgi verildi.