Black and White Blog Banner 2022 03 22T095900.059Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) yedinci kez düzenlediği Enerji Verimliliği Konferansı, 7-9 Haziran tarihleri arasında Danimarka Sønderborg'da gerçekleştirildi ve enerji verimliliğinde hızlı ve güçlü adımların nasıl atılabileceği tartışıldı.

Konferansta Danimarka’da enerji güvenliğini güçlendirirken iklim kriziyle mücadele etmek ve küresel sera gazı emisyonlarını azaltmak için geliştirilen teknolojiler sergilendi.

Aralarında yirmiden fazla bakanın olduğu iş ve siyaset dünyasından liderler konferansa katılarak sektörler ve ülkeler arasında gereksiz enerji israfına yönelik uygulamada neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Danimarka İklim, Enerji ve Kamu Hizmetleri Bakanı Dan Jorgensen, konferansa IEA Direktörü Dr. Fatih Birol ile birlikte başkanlık etti.

Zirvede acilen atılabilecek adımlar konuşulurken IEA, bu adımlarla 4 ayda Çin’in yıllık enerji tüketimine denk bir tasarruf yapılabileceğini aktardı. Zirvede ayrıca, hane halklarının enerji faturalarının enerjide verimlilik uygulamaları kullanıldığında yılda 650 milyar dolar düşebileceği aktarıldı.

En yeşil enerji kullanmadığımız enerjidir

Etkinliğin ana sponsoru Danimarka merkezli mühendislik şirketi Danfoss’un Başkan ve CEO’su Kim Fausing “En yeşil enerji, kullanmadığımız enerjidir” dedi ve enerji veriminde artışın önemli bir kısmının, tüketimi azaltıcı önlemlerden geleceğini vurguladı.

Dünyanın en iddialı iklim hedeflerine sahip olan Danimarka, karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 seviyelerine kıyasla yüzde 70 oranında azaltmak istiyor. Danfoss CEO’su Fausing: “Sønderborg’da 2007'den bu yana enerji kullanımıyla salınan karbon emisyonlarını yüzde 51,7 oranında azaltma konusunda önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Enerji verimliliği çözümleri ile karbon nötr bir enerji sistemine doğru hızlı bir şekilde ilerlememiz gerekiyor”.

Danfoss’un çözümleri soğutucu ve dondurucu tezgahlarından gelen artık ısıyı kullanan süpermarketlerde, hane halkını ısıtmak için veri merkezlerinden ve endüstrilerden gelen artık ısıyı kullanan yerel bölgesel ısıtma sistemlerinde, enerji tasarrufu sağlayan iklim dostu binalarda ve evlerde kullanılmaktadır.

Haberin devamını okumak için: https://www.dunya.com/sektorler/enerji/hanehalkinin-enerjide-yillik-faturasi-650-milyar-dolar-azalir-haberi-660207