textileTürkiye'nin tekstil ve hazır giyim imalat sanayi ile Osmanlı İmparatorluğu'na kadar uzanan uzun bir ilişkisi vardır. Dünya istatistiklerine bakıldığında Türkiye, küresel tekstil ve hazır giyim endüstrisinde önemli bir ülke olmaya devam ediyor.

Türkiye, 2020 yılında dünya tekstil endüstrisi içinde tüm ihracatın neredeyse yüzde %3,3'ünü gerçekleştirerek dünya çapında dördüncü en büyük tekstil ihracatçısı oldu. 2000 yılından bu yana hem tekstil hem de giyim ihracatının iki kattan fazla artmasıyla sektör hala büyüme belirtileri gösteriyor. Türkiye tekstil ihracatının büyük bir kısmı Almanya, Birleşik Krallık ve İspanya'ya yapılmaktayken, Danimarka ile Türkiye arasındaki ikili ticarette tekstil en büyük kalemlerden biri olarak öne çıkıyor.

Türkiye'de tekstil endüstrisinde artan ihtiyaç ve sürdürülebilirlik uygulamalarının potansiyelini araştırmak üzere Danimarka Başkonsolosluğu Danish Energy Management (DEM) ile yakın zamanda pilot bir uygulama gerçekleştirerek sektörün yeşil dönüşümü hakkında önemli bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Çalışmanın amacı, Tokat Erbaa bölgesinde yaklaşık 400 çalışanı olan Danimarka menşeili bir endüstriyel tekstil şirketi olan UTG/Canicas için enerji verimliliğine dayalı bir yeşil dönüşüm potansiyelinin ayrıntılı bir haritasını çıkarmak ve Danimarka teknolojilerinin nasıl uygulanabileceği konusunda yol göstermektir. Pilot çalışmanın bulgularına dayalı yayınlanan rapor, Türk tekstil sektörü için yaygınlaştırılabilir çözüm önerileri sunarak günümüz teknolojilerinin enerji tasarrufu konusunda kat ettiği adımları özetlemektedir.

Pilot uygulama ile Tokat Erbaa Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan Danimarkalı tekstil fabrikası UTG/Canicas temel alınarak Türk tekstilindeki üretim süreçlerinin sürdürülebilir dönüşümü hedefiyle somut fırsatların haritasını çıkarılmıştır. Çalışma, tekstil atölyesi için enerji ve kaynak verimliliği açısından somut fırsatlar ve sonuçlar sunmaktadır. Çalışma aynı zamanda Danimarka'nın deneyim ve teknolojilerinin endüstride kullanımını teşvik etmek hedefiyle Türkiye'deki diğer tekstil imalat şirketlerinin benzer yatırımları için genel bir saha çalışması olarak hizmet etmektedir.

Pilot çalışma hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve rapora ulaşmak için Danimarka Başkonsolosluğu (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.) ile iletişime geçebilirsiniz.