busesDanimarka'nın Aalborg şehri yeşil dönüşüm konusunda önemli adımlar atıyor. Sürücüsüz elektrikli feribotlar, yüzde yüz elektrikli otobüsler bunlardan sadece birkaçı...

Sürücüsüz Feribot GreenHopper

Artık Aalborg ve Nørresundby arasındaki geleceğin sürücüsüz feribotunun adını biliyoruz.

İşler planlandığı gibi giderse yakın bir gelecekte Kuzey Jutland halkı, Aalborg tarafında Musikkens Hus ve Stigborg Brygge arasında elektrikle çalışan ve dümende kaptan olmayan bir feribot ile limanın karşısına taşınabilecek.

Yeni sürücüsüz feribotun adı belli oldu. Adı GreenHopper olan feribotun lansmanı geçtiğimiz hafta Uzun Gemiler Yarışlarının ortasında gerçekleşti.

Haberin devamı için: https://nordjyske.dk/nyheder/aalborg/foererloes-faerge-jeg-doeber-dig-greenhopper/3348072 

Yüzde Yüz Elektrikli Otobüsler

İlk yüzde yüz elektrikli otobüsler geçen hafta sonu Danimarka'nın Aalborg şehrine ulaştı. Danimarka'nın Jutland bölgesindeki şehir, karbon emisyonlarını azaltmak ve daha iyi ve daha sağlıklı bir yaşam ortamı sağlamak için önemli çabalar sarf ediyor.

Aalborg Belediye Başkanı Thomas Kastrup-Larsen sosyal medyada şunları söyledi: "Bugün Aalborg belediyesindeki ilk yüzde yüz elektrikli otobüsler için yeşil kurdeleyi kesebildiğim için çok mutluyum ve önümüzdeki dönemde daha fazlası eklenecek".

Elektrikli otobüsler fosil yakıtlardan ziyade sürdürülebilir kaynaklarla beslendikleri için hava kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlıyor. Ayrıca, dizel otobüslere kıyasla elektrikli otobüsler daha uygun maliyetli ve daha yüksek verimlilik seviyelerine sahip.

Belediye Başkanı Kastrup-Larsen, "Bütün otobüsler yeşil elektrikle çalışacak ve bu şekilde Aalborg'daki toplu taşıma, şehirdeki karbon emisyonlarının ve partikül kirliliğinin azaltılmasına büyük katkı sağlayacak" dedi.
Eskiden bir sanayi şehri olan Aalborg, zamanla sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği güçlü bir şekilde destekleyen son derece yaratıcı bir şehre dönüşmüştür.