copenhagen2023 yılında Dünya Mimarlık Başkenti ünvanını devralacak Kopenhag bir kez daha dünyanın en yaşanabilir şehri seçildi.

Kopenhag dünyanın en yaşanabilir şehri seçildi

Monocle dergisi, '2022'de dünyanın en yaşanabilir şehirleri' listesinde bir kez daha Kopenhag'ı birinci sıraya koydu.

Danimarka'nın başkenti, Monocle'ın listesinde beşinci kez zirvede yer aldı ve şehir, canlı kültürü, güvenliği, toplu taşıma araçları ve her zaman gelişme arayışında olduğu için övüldü.

Monocle, Kopenhag'ın diğer şehirler kadar göz alıcı olmayabileceğini, ancak yerleşimci odaklı stratejilerinin ve yaratıcı alan planlamasının onu zirveye çıkardığını söyledi.

"Kopenhag canlı vitrinleri ve restoranları ile girişimciler için heyecan verici bir yer, dünyanın önde gelen müzeleri ve yeşil alanları ile çevre dostu geri dönüşüm odaklı bir yaşam için ideal bir yaşam alanı."

Haberin devamını okumak için: https://cphpost.dk/?p=134821 

Kopenhag, UNESCO tarafından 2023 Dünya Mimarlık Başkenti seçildi

Dünya Mimarlık Başkenti, UNESCO tarafından UIA (Uluslararası Mimarlar Birliği) Dünya Mimarlar Kongresi'ne ev sahipliği yapan şehre verilen yeni bir unvan. Rio De Janeiro, 2020'de bu unvanla onurlandırıldı. Kopenhag ise 2023'te unvanı devralacak.

"Dünya Mimarlık Başkenti olarak belirlenen şehir kültür, miras, kentsel planlama ve mimarlık prizmaları aracılığıyla dünyamızın acil sorunları hakkında tartışma için küresel bir forum haline gelecektir. Bu girişim sayesinde UNESCO ve UIA, kültür yoluyla gelecek nesillerin yararına kentsel çözümler geliştirmek için güçlerini birleştiriyor."

Kopenhag, kentin mimari geçmişini ve geleceğini tartışmak ve kutlamak için Dünya Mimarlık Başkenti unvanını kullanacak ve dayanıklılık, yaşanabilirlik ve sürdürülebilirliğin yenilikçi çözümlerini vurgulayacaktır.

Kopenhag'da yıl boyunca, mimari ve şehir planlamasının temel rolünü kutlayan etkinlikler düzenlenecek. 2023'te sizi mimarimizi keşfetmeye ve Kopenhag'ın bir parçası olmaya davet ediyoruz.

Daha fazlasını okumak ve etkinlik programlarına erişmek için https://copenhagenincommon.kk.dk/en  adresini ziyaret edebilirsiniz.