9bc2624f 9d6b 439d 9ca0 e1bfd2b8634cDGGN üyelerimizden Danimarkalı lider denizcilik pompa şirketi DESMI'nin çalışmaları hakkında derleme haberi aşağıda okuyabilirsiniz. Please, follow the link to read latest activities by our DGGN member DESMI.

DESMI has a long tradition for participating in various groups and organizations for supporting the shipping industry with a greener profile and reducing the carbon footprint. Among others we have been a member of Green Ship of the Future with a number of case studies for reducing the total power consumption as much as possible though innovative technologies and great utility of the energy demand for operating the fleet without any compromises on safety and reliability of the crew, owners and environments.

Currently, we are performing several feasibility studies and installations of our fully automated OptiSaveTM system for optimized performances of main sea and freshwater cooling system and Engine room ventilation fan system. The savings have proven to be significant in regard to saved fuels. However, indeed more important, the reduced emissions as a result of a more efficient operation are of a great value for the specific vessel, and the EEXI index recently being mandatory introduced for the operating fleet. A white paper of the OptiSaveTM system is uploaded on our homepage for free downloading.

https://www.desmi.com/news/desmi-optisave-offers-simple-power-management-for-energy-efficiency-compliance/ 

Another and equally important area where DESMI are contributing, is to improve the new building designs. Currently, we are a part of an international working group headed by Danish Standard and the aim is to create a new ISO standard covering a greater holistic view of the equipment and system installation in the engine room for superior integration and reducing of the total carbon footprint. As a leading manufacturer and with an extensive experience we consider these projects as our commitment to the maritime market and a sustainable shipping industry.

Being the leading company supplying pumps and associated systems to most of the scrubber manufacturers we are very dedicated to the development of pumps and pumping systems for achieving marine decarbonation with carbon capture technologies. New material combinations will be tested during the coming period to ensure the right products and a safe and reliable operation of the technologies for capturing the carbon onboard the operating fleet.

Entering the Cargo market with Cargo Pumps for LPG carriers are being introduced with a pump model with an innovative design. The models are developed in close cooperation with owners and highly acknowledged service providers for creating the best of the best design for superior and safe operation for the crew. It is our intention to develop the system further for covering the market for LNG and fuel systems.

 

Türkçe:

DESMI, denizcilik endüstrisini daha yeşil hale getirmek ve karbon ayak izini azaltmak için çeşitli gruplara ve organizasyonlara katılma konusunda köklü bir geleneğe sahiptir. Güvenlik ve güvenilirlikten herhangi bir taviz vermeden yenilikçi teknolojiler ve enerji tasarrufundan büyük fayda sağlayarak toplam güç tüketimini mümkün olduğunca azaltacak faaliyetler gösteren Geleceğin Yeşil Gemisi'nin (Green Ship of the Future) bir üyesidir.

DESMI ana deniz ve tatlı su soğutma sistemi ile makine dairesi havalandırma fanı sisteminin optimize edilmesini sağlayan tam otomatik OptiSaveTM sisteminin çeşitli fizibilite çalışmalarını ve kurulumlarını gerçekleştiriyor. Tasarrufların, tasarruf edilen yakıtlar açısından önemli olduğu kanıtlanmıştır. Daha verimli bir operasyonun sonucu olarak azaltılan emisyonlar büyük bir değere sahiptir. OptiSaveTM sisteminin detaylarını içeren tanıtım belgesi aşağıdaki bağlantıdan indirilebilir.

https://www.desmi.com/news/desmi-optisave-offers-simple-power-management-for-energy-efficiency-compliance/ 

DESMI'nin katkıda bulunduğu bir diğer ve eşit derecede önemli alan, yeni bina tasarımlarının iyileştirilmesidir. DESMI Danimarka Standartları Enstitüsü (Danish Standards) liderliğindeki uluslararası bir çalışma grubunun parçasıdır. DESMI, sistem entegrasyonu ile karbon ayak izinin azaltılması için makine dairesindeki donanım kurulumunun kurallarını belirleyen yeni bir ISO standardı oluşturmak için destek vermektedir.

Scrubber üreticilerinin çoğuna pompa ve ilgili sistemler tedarik eden lider bir şirket olan DESMI, karbon yakalama teknolojileriyle denizde karbonsuzlaştırmayı başarmak için pompaların ve pompalama sistemlerinin geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Doğru ürünleri ve çalışan filodaki karbonu yakalamaya yönelik teknolojilerin güvenli ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için önümüzdeki dönemde yeni malzeme kombinasyonları test edilecektir.

Kargo sektöründe LPG taşıyıcılarına yönelik özel kargo pompaları da üreten DESMI, yenilikçi tasarıma sahip bir pompa modelini piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Modeller, mürettebat için üstün ve güvenli çalışma deneyimi sunarken tasarıma ve yüksek düzeyde güvenliğe önem veren hizmet sağlayıcılarla yakın işbirliği içinde geliştirilmiştir. DESMI, bu sistemi LNG ve yakıt sistemleri pazarını kapsayacak şekilde geliştirmek niyetindedir.