35272005 H24168286Danimarka, küresel iklim hedeflerine ulaşmak için Baltık ve Kuzey Denizleri'ndeki yeni rüzgâr çiftlikleri ile bağlantılı 5 GW'lık iki enerji adası inşa ederek deniz üstü rüzgâr kapasitesini üç katına artırmayı hedeflemektedir.

 

Dünyanın ilk enerji adası olacak iki merkezden biri Danimarka Baltık adası Bornholm'da, diğeri ise Kuzey Denizi'ndeki yapay bir adada yer alacaktır. Her biri en az 2 GW kapasiteye sahip olan ve Danimarka'da 5,8 milyon evin elektrik ihtiyacını karşılaması beklenen proje, 2019 sonunda çalışmalarına başlanan Kuzey Denizi RES projesi kapsamında deniz üstü enerji üretim kapasitesini 10 GW'a çıkaracaktır.

Danimarka Maliye Bakanı Nicolai Wammen, "Bugün yapılan anlaşma ile Danimarka, yeşil dönüşüm ile ön plana çıkıyor ve aynı zamanda büyük uzun vadeli altyapılarla ekonominin yeşil dönüşümüne ve toparlanmasına zemin hazırlıyor" diyerek projenin duyurusunu yapmıştır.

"İki yeni enerji adası yaratıyoruz. Bu da Danimarka'nın yenilenebilir enerji için yepyeni bir çağa başlayan ilk ülke olduğu anlamına geliyor. Aynı zamanda geleceğin teknolojilerinin geliştirilmesine önemli ölçüde yatırım yapıyoruz ve ısıtma sektörünün yeşil dönüşümüne doğru önemli adımlar atıyoruz."

Danimarka İklim ve Enerji Bakanı Dan Jorgensen ise proje maliyetinin 100 milyar DKK olacağını ve finansmanın büyük çoğunluğunun devlet sübvansiyonuna ihtiyaç duymayan özel yatırımcılar tarafından karşılanacağını söylemiştir.